Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Najnowsze aktualności

25. rocznica śmierci H. Bechlerowej

18 września 1995 roku zmarła Helena Bechlerowa, pisarka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci tj. „Zajączek z rozbitego lusterka”, „Dom pod kasztanami” oraz „Wesołe lato”. Dziś mija 25 rocznica Jej śmierci. W naszej Bibliotece znajdziecie m.in. „Zima z białym niedźwiedziem” i „O żabkach w czerwonych czapkach”. Zapraszamy do wypożyczeń.

18 września 2020
Czytaj więcej o: 25. rocznica śmierci H. Bechlerowej

Tydzień Zakazanej Książki 20-26.09.2020

Tydzień Zakazanych Książek to coroczne wydarzenie aby zachować wolności czytania, został zainaugurowany w latach 80-tych XX wieku. Podczas gdy książki były i nadal są zakazane, częścią obchodów Tygodnia Zakazanych Książek jest fakt, że w większości przypadków książki pozostały dostępne. Dzieje się tak tylko dzięki wysiłkom bibliotekarzy, nauczycieli, uczniów i członków społeczności, którzy powstają i wypowiadają się za swobodą czytania w czasach wzmożonych wyzwań.

Przyjdź! Zobacz!  Wypożycz!

18 września 2020
Czytaj więcej o: Tydzień Zakazanej Książki 20-26.09.2020

Zadanie realizowane w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych

Dotacja na zakup nowości wydawniczych

Biblioteka Publiczna w Kałuszynie, tak jak w latach wcześniejszych, przystąpiła do realizacji. Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa", Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. Zadaniem Programu jest wzmocnienie bibliotek publicznych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizowania zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek. Dzięki zakupom nowości, wzbogacaniu oferty bibliotek czytelnicy chętniej i częściej je odwiedzają, co wpływa na wzrost wskaźnika czytelnictwa. W tym roku na zakup nowości wydawniczych Biblioteka otrzymała dotację celową w wysokości 8.077,00 zł. Pozyskane środki finansowe przeznaczone zostaną na wzbogacenie zbiorów biblioteki w literaturą piękną dla dorosłych i dzieci oraz pozycje popularnonaukowe. Jak co roku prosimy o zgłaszanie propozycji zakupu książek, które zaspokoją Państwa potrzeby czytelnicze. Propozycje będą uwzględniane (w miarę możliwości) przy dokonywaniu zakupów. Można je składać na adres e-mail: biblioteka@kaluszyn.pl lub osobiście w siedzibie biblioteki w godzinach jej pracy.

16 września 2020
Czytaj więcej o: Zadanie realizowane w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych
Powiększ zdjęcie

Mała Książka Wielki Człowiek Edycja II w Bibliotece Publicznej w Kałuszynie

PRZYPOMINAMY !!!
AKCJA "MAŁA KSIĄŻKA WIELKI CZŁOWIEK" NADAL TRWA!!!...

Drogi rodzicu! Czy twój przedszkolak ma już Kartę Małego Czytelnika?!  Jeśli nie – to koniecznie zapisz go do naszej Biblioteki, a wtedy twoje dziecko otrzyma od nas w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej „Pierwsze czytanki dla…” oraz kartę do zbierania naklejek. Zapraszamy dzieci z roczników 2014-2017 do Biblioteki.

Fotogaleria

14 września 2020
Czytaj więcej o: Mała Książka Wielki Człowiek Edycja II w Bibliotece Publicznej w Kałuszynie
Powiększ zdjęcie

Wyniki konkursu „Wakacyjny Mistrz czytelnictwa 2020”

Podczas Narodowego Czytania poznaliśmy laureatów konkursu czytelniczego organizowanego przez Bibliotekę po raz czwarty. Trwał on od 1 lipca do 31 sierpnia i polegał na rywalizacji w ilości przeczytanych podczas wakacji książek. Konkurs obejmował cztery kategorie wiekowe: I kategoria 0-6 lat; II kategoria 7-10 lat; III kategoria 11-15 lat; IV kategoria dorośli. Na podstawie ewidencji wypożyczeń w systemie bibliotecznym Mateusz wyłoniono laureatów. W kategorii I: pierwsze miejsce i tytuł Wakacyjny Mistrz Czytelnictwa 2020 zdobyła Hania Chmielewska drugie miejsce zdobyła Lena Wiśniewska, trzecie miejsce zdobył Filip Gołębiewski. W Kategorii II: pierwsze miejsce i tytuł Wakacyjny Mistrz Czytelnictwa 2020 zdobył Filip Dyliński, drugie miejsce zajęli rodzeństwo Igor i Maja Pyzińscy. W Kategorii III: pierwsze miejsce i tytuł Wakacyjny Mistrz Czytelnictwa 2020 zdobyła Zofia Kurowska, drugie miejsce Mateusz Abramowski, trzecie Natalia Luśnia. W kategorii IV: pierwsze miejsce i tytuł Wakacyjny Mistrz Czytelnictwa zdobyła pani Elżbieta Wąsowska, drugie miejsce pani Agnieszka Karczewska, trzecie pani Magdalena Rynkowska-Pokrzywnicka. Dla laureatów nagrody w postaci kart prezentowych ufundował Burmistrz Kałuszyna Arkadiusz Czyżewski. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i pamiątkowe egzemplarze „Balladyny”.

Wszystkim uczestnikom i rodzicom gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach.

Fotogaleria

14 września 2020
Czytaj więcej o: Wyniki konkursu „Wakacyjny Mistrz czytelnictwa 2020”